Skocz do zawartości
Modelarstwo Rolnicze Forum

Gospodarstwo rolne by Muran001


Muran001

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie!

 

Wznawiam swój temat z moim gospodarstwem w skali 1:32 z powodu usunięcia starej witryny AM.

 

Zdjęcia kilku maszyn (C-330 z Turem, Ursus 5312, glebogryzarka UG, siewnik Poznaniak, agregat uprawowy, pielnik i przecinarka do metali) wstawiłem do galerii "Samoróbki". Będę wstawiał aktualne zdjęcia, jak będę miał czas.

 

Opis gospodarstwa:

Areał 30 ha, uprawy: jęczmień, owies, pszenżyto, ziemniaki, łąki i pastwiska, łubin (nie wspominając o ogródku warzywnym, kilku drzewach owocowych i szklarni z pomidorami)

 

Samochody: Audi A4 sedan zielony z 1999 i VW Transporter "Bulik" z 1965

Ciągniki rolnicze: zielony Ursus C-330 z Turem z 1970 i czerwony Ursus 5314 z 1998

Kombajn zbożowy: Claas Dominator 96 (na poważnie nie umiem robić kombajnów :( . Udało mi się przerobić zabawkę na model)

 

Maszyny, jakie posiadam:

polska kopaczka elewatorowa Z-427, Orkan 2a, Cyklop, rozrzutnik 1-osiowy, zgrabiarka "siódemka", prasa kostka Bamfords BL 58, pługi grudziądzkie 2 i 3+1, brony 3- i 5-polowe, siewnik Poznaniak, kultywator z wałkiem 2,5 m, rozsiewacz nawozów Vicon, opryskiwacz Termit 400 L z Pilmetu, polska talerzówka ciągnięta, przyczepa sztywna D-46, 2 wywrotki 1-osiowe, dwukółka do przewozu zwierząt, pielnik, sadzarka do podkiełkowanych kartofli, glebogryzarka, kosiarka rotacyjna słupska 165 cm, rozsiewacz do wapna RCW 3, beczkowóz i wiele innych

 

Zwierzaki: 1 krowa HF, cielaki bliźniaki (byczki), 5 tuczników, maciora z trzema prosiaczkami, 2 warchlaki

 

Co myślicie o zrobieniu modelu Lublina skrzyniowego (samochód dostawczy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...

No dobra. Nikt nie wypowiada się w kwestii samochodu dostawczego dla mojego gospodarstwa.

 

Jednak wolę Lublina od Żuka. Dlaczego?

-Lublin nie ma na kabinie "karbów" takich jak na kabinie Żuka, więc blacharka łatwiejsza do wykonania

-wygląd bardziej nowoczesny i bardziej opływowy kształt sylwetki

-diesel Andrychowski pali zdecydowanie mniej niż benzyniak żukowski

 

Czy ktokolwiek miał doświadczenie w budowie samochodów osobowych lub dostawczych (ze skrzynią!)?

Na co należy zwracać szczególnie uwagę?

Buduję pierwszy samochód dostawczy marki Lublin.

 

Aha, lepiej paka sztywna czy z wywrotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://tablica.pl/oferta/rama-podwozie-lublin-CID5-ID4jACl.html

 

Buduję Lublina w standardowej skali 1:32

 

Jakiej grubości powinna być rama: dwie zapałki o przekroju 3 mm x 3 mm (ułożone tak, że tworzą przekrój 6 mm x 3 mm) czy jedna zapałka o przekroju 3 mm x 3 mm?

 

Chcę, żeby rama być dosyć solidna pod wywrotkę, ale nie za gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wykonanie przedniej osi do samochodu jest takie samo jak wykonanie osi do ciągników bez przedniego napędu C-330/C-360/MF 255/T-25/Zetor, albo do ciągników z napędem np. MTZ-82 lub Ursus 1614 czy zupełnie inne?

 

Możecie podawać metody budowy przedniej osi samochodowej zarówno z napędem, jak i bez.

 

Znalazłem takiego Lublinka. Co o nim sądzicie?

http://archiwumallegro.pl/lublin_wywrotka_4x4_24l_diesel-1156048087.html

 

Dla mnie niezła fura, bo oryginalna.

 

Od czego mógł mieć napęd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie!

Nowe zdjęcia z Lublinem, silosem i Ursusem C-360-3P wstawiłem już do galerii "Samoróbki".

 

Lublin jest moim pierwszym samochodem, jaki zrobiłem. To była odskocznia od maszyn rolniczych. Pomimo paru niedociągnięć, i tak jestem zadowolony. W końcu lepszy jest ten złom niż brak samochodu dostawczego. Będę miał czym wozić:

-nawozy

-zboże do siewu

-opony

-świniaki i cielaki na targ

-drewno na opał

-ropę na pole

-kartofle

-i wiele innych

 

Wielkie dzięki, Agrotechnik, za cenne wskazówki :)

 

No dobra, zakończyłem budowę gospodarstwa. Teraz zabiorę się za studia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam ponownie po długim czasie! Sory, że piszę drugi post z rzędu.

 

1. Jaki agregat uprawowy (może być ciągnięty) lub agregat uprawowy z hydropakiem do siewnika Poznaniak dla Fendta 312 Vario?

2. Zastanawiam się nad solidnym pługiem 5-skibowym zagonowym. Mam na myśli ramę od pługa grudziądzkiego jak ta:

 

http://olx.pl/oferta/plug-5-skibowy-grudziadz-CID757-ID7kvNF.html

 

i skiby od ruskiego pługa jak te:

http://www.iagro.pl/plug-3-skibowy,at-22748.html

 

Czy przyjmie się pomysł?

 

3. Z czego zrobić tzw. "krążki" do wału uprawowego "Crosskill"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- Poznaniak to tragedia ale jak już to masz sporo możliwości. Od prostych agregatów biernych z zębami sprężynowymi które raczej nie pasują do tego zestawu (małe zapotrzebowane na moc) poprzez bierne agregaty talerzowe (np Unia Ares TL) do agregatów aktywnych opartych na bronie wirnikowej. Wszystko zależy co Ci się podoba ale wg mnie najlepszy by był Ares TL od Unii. Takie coś mamy na zakładzie i lata z nim JD 6430 Premium, tylko na hydropacku wisi Polonez 3 metrowy.

 

2- Ja bym nie kombinował i zrobił starego i sprawdzonego Fortschritta B201 albo Unię U047 "Biegus". Ewentualnie można by się pobawić i zrobić Atlasa na zabezpieczeniach hydraulicznych.

 

3- Kombinacja kółek zębatych jest dosyć problematyczna i wymaga dużej ilości kółek ale czasami nie da się inaczej.

 

PS- Jak przed sesją nastrój? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Popieram Agrotechnika, ostatecznie można coś zachodniego czyli np. http://static.mascus.com/image/product/large/97142869/kongskilde-vibro-compact-ch-30,9dce69b9.jpg . U ojca w gospodarstwie taki agregat współpracuje właśnie z poznaniakiem.

2.Stawiałbym na coś młodszego czyli Atlas, a nawet TUR na resorze.

3.Na crosskilla nadają się podkładki koronkowe: http://www.incop.pl/files/prod//a50e4422ef9b9fc40042a0429c91a564.jpg .

 

Co koledzy studiują?  Sesja jak sesja, co będzie to będzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takiego Kongskilde chciałem uniknąć bo on ma zapotrzebowanie na moc do 90 koni. Osobiście bardziej bym widział tego poznaniaka z lekką broną wirnikową ale to tylko moja wizja. :P Podkładki koronkowe... kurde, genialne w swojej prostocie tylko trochę ciężkie ale co tam, modele i tak głównie stoją i ładnie wyglądają.

 

Co do tych studiów to z nudów się zaczęło agronomię jakby poliburdy było mało... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję, że na sesji będzie dużo roboty. Póki co już się uczę i robię prezentacje. A maszyny to narazie pomysły.

 

Skąd mogę wziąć podkładki koronkowe?

Brona wirnika z siewnikiem? Czy taki zestaw nie będzie za lekki?

Może jakiś ciężki i solidny ciągnięty agregat uprawowy kilka metrów?

Z agregatów może taki?

http://olx.pl/oferta/19kultywator-agregat-gruber-ruski-4m-CID757-ID2DRiT.html

 

Albo myślę o Unii Mars 3 m

 

tu samoróbka na bazie oryginału

 

Tu oryginał

 

Zastanawiam się też nad tym:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ad.1 Podkładki koronkowe znajdziesz np. tu: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=podk%C5%82adki+koronkowe&bmatch=seng-v10-p-sm-isqm-2-o-0113

 

ad.2 zależy na jakich "ziemiach" uprawiasz. Jak ciężkie to raczej brona wirnikowa i najlepiej nadbudowany siewnik. Tylko do 3m musisz te 130-150 km liczyć :P

 

ad.3 zobacz na kompaktory. Myślę, że to dość ciekawa opcja:

bge-xx-system_kompaktor_k400_fendt-01-jb

 

 

To coś z linku to żaden agregat tylko kultywator. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam sprzętu dla Fendta 312 Vario na gleby na klasy (IIIb, IVa, IVb i V) i rodzaje (płowe, gliniaste, brunatne i bielicowe) oczywiście cięższe.

 

Pługi

Zastanawiam się między 5-skibowym Fortschritt B-200 (rama na planie trójkąta, korpusy płużne mocowane na sztywno) i zawieszanym 5-skibowym Unia Grudziądz.

 

Czy ogumione koło podporowe w Fortschritt B-200 ma 20 cali?

 

Agregat uprawowy

Która opcja lepsze: ruski kultywator 4 m z linku (i tak zrobi mu się wały) czy jakiś agregat uprawowy pod siewnik o szerokości 2,7 m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...