Skocz do zawartości
Modelarstwo Rolnicze Forum

Ściernisko na makiecie


Kamileq2006

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Flight23 napisał:

Jeżeli masz cierpliwość możesz siedzieć wytykać cieniutkie patyczki jeden obok drugiego. Wygląda to dosc realistycznie ale bardziej przypomina po rzepakowo. Może jakaś wycieraczka kokosowa lub inną tego typu... Ale zakup kilku wycieraczek to wydatek. 

Też tak myślałem, makieta nie jest za duża bo jest robiona na styropianie. Pola są nieco większe niż kartka formatu A3. W każdym razie dzięki za radę 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Flight23 napisał:

Jeszcze opcja jest beżowa wykładzinka i na to rozsypać pokruszone suche zielsko przypominające odpad. Ale to opcja na pole bezwietrzne🤣

Raczej zostanę przy wycieraczek bambusowej udało mi się znaleźć na stronie Ikei po 20zł sztuka, wymiarowo nawet lekko większe  niż pola także powinno mi jeszcze zostać trochę na łan zboża 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie droższa opcja:

https://eprezenty.pl/wycieraczka_z_grawerem_rezydencja,p,158322.html

 

Tylko pewnie taka mata kokosowa na wysokość będzie jak łan zboża. Samo ściernisko to i mata na makiety kolejowe by się nadawała a jak masz cierpliwość to trawa elektrostatyczna o odpowiedniej długości ale to trochę zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Agrotechnik napisał:

Ewentualnie droższa opcja:

https://eprezenty.pl/wycieraczka_z_grawerem_rezydencja,p,158322.html

 

Tylko pewnie taka mata kokosowa na wysokość będzie jak łan zboża. Samo ściernisko to i mata na makiety kolejowe by się nadawała a jak masz cierpliwość to trawa elektrostatyczna o odpowiedniej długości ale to trochę zabawy.

No niestety za grube są te wycieraczki mi przydało by się coś o grubości do 5mm a niestety najmniejsza wysokość z jaką się spotkałem to 15mm, nie zbyt chce mi się bawić w ucinanie zbędnej części. Co do trawy to użyję jej do zrobienia pokosów słomy  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2021 o 21:38, Flight23 napisał:

Jeżeli masz cierpliwość możesz siedzieć wytykać cieniutkie patyczki jeden obok drugiego. Wygląda to dosc realistycznie ale bardziej przypomina po rzepakowo. Może jakaś wycieraczka kokosowa lub inną tego typu... Ale zakup kilku wycieraczek to wydatek. 

 

W dniu 13.03.2021 o 13:04, Flight23 napisał:

Jeszcze opcja jest beżowa wykładzinka i na to rozsypać pokruszone suche zielsko przypominające odpad. Ale to opcja na pole bezwietrzne🤣

 

14 godzin temu, Agrotechnik napisał:

Ewentualnie droższa opcja:

https://eprezenty.pl/wycieraczka_z_grawerem_rezydencja,p,158322.html

 

Tylko pewnie taka mata kokosowa na wysokość będzie jak łan zboża. Samo ściernisko to i mata na makiety kolejowe by się nadawała a jak masz cierpliwość to trawa elektrostatyczna o odpowiedniej długości ale to trochę zabawy.

 

4 minuty temu, Pawel11441 napisał:

Spróbować nasypać suchej ziemi między włókna, tak żeby zostało też 5mm, może efekt będzie lepszy.

Dzięki za porady😊 Poszperałem jeszcze trochę w internecie i zanalazłem nieco prostsze rozwiązanie https://allegro.pl/oferta/auhagen-75111-mata-pole-kukurydzy-50x35cm-9337107080 Wymiarowo prawie idealnie a cenowo podobnie. Jako że to moja pierwsza makieta myślę że takie rozwiązanie będzie dobre na początek. Wycieraczki wykorzystam do stworzenia łanu zboża  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kamileq2006 napisał:

 

 

 

Dzięki za porady😊 Poszperałem jeszcze trochę w internecie i zanalazłem nieco prostsze rozwiązanie https://allegro.pl/oferta/auhagen-75111-mata-pole-kukurydzy-50x35cm-9337107080 Wymiarowo prawie idealnie a cenowo podobnie. Jako że to moja pierwsza makieta myślę że takie rozwiązanie będzie dobre na początek. Wycieraczki wykorzystam do stworzenia łanu zboża  

Aby zrobić łany/kłosy zboża wystarczy "wygolić" z wycieraczki tyle miejsca ile potrzebujesz przez co odrazu stworzy ci się ściernisko, jeśli po wygoleniu, wycięciu przebija czarny można łatwo to zwaloryzować. Pamiętaj o tym że mata jaką wysłałeś może i jest wymiarowa ale nie podchodzi skalą :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kamileq2006 napisał:

Dzięki za porady😊 Poszperałem jeszcze trochę w internecie i zanalazłem nieco prostsze rozwiązanie https://allegro.pl/oferta/auhagen-75111-mata-pole-kukurydzy-50x35cm-9337107080 Wymiarowo prawie idealnie a cenowo podobnie. Jako że to moja pierwsza makieta myślę że takie rozwiązanie będzie dobre na początek. Wycieraczki wykorzystam do stworzenia łanu zboża  

Przerabiałem już kiedyś maty trawiaste z Heki, Auhagena itp. Jako ściernisko w 1:32 się to kompletnie nie sprawdzi. Zbyt gęste, nieregularne i za niskie włosie na nich jest pod skalę 1:32. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szlugs napisał:

Aby zrobić łany/kłosy zboża wystarczy "wygolić" z wycieraczki tyle miejsca ile potrzebujesz przez co odrazu stworzy ci się ściernisko, jeśli po wygoleniu, wycięciu przebija czarny można łatwo to zwaloryzować. Pamiętaj o tym że mata jaką wysłałeś może i jest wymiarowa ale nie podchodzi skalą :))

Muszę się z tym przespać. Może akurat uda mi się zrobić tak jak napisałeś 😅

2 godziny temu, Barteg napisał:

Przerabiałem już kiedyś maty trawiaste z Heki, Auhagena itp. Jako ściernisko w 1:32 się to kompletnie nie sprawdzi. Zbyt gęste, nieregularne i za niskie włosie na nich jest pod skalę 1:32. 

Dzięki za radę, faktycznie pomiędzy skalą 1:87 a 1:32 jest duża przepaść. Takiego ścierniska jeszcze nie miałem więc fajnie że mi o tym powiedziałeś🙂 za to mam matę trawiastą firmy NOCH i moim zdaniem ładnie się prezentuje na makiecie, jedyny minus jest taki że pojedyncze włoski lubią się przyczepiać do modeli 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "ściernisko" to jest dokładnie to samo co masz na makiecie jako trawę. Po prostu kolor włosia jest lekko inny. Sam oceń czy to dobra imitacja ścierni ;) Pojedyncze włoski zawsze będą się czepiać/odpadać. Spryskanie lakierem do włosów trochę pomoże ale za to trawa będzie sztywniejsza i nabierze niekoniecznie pożądanego połysku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie 2 maty jeszcze produkcji DDR. Jako jakaś łąka albo pastwisko to się sprawdzi ale ścierń nie bardzo tak jak Bartek napisał. Efekt masz taki:

 

11154742_830000360408075_744904365526446

 

Jest jeszcze inna, bardziej pracochłonna metoda- smarujesz kawałek podłoża klejem, stawiasz na tym pędzel, obcinasz na zakładaną wysokość, powtórz raz jeszcze. Ale to głupie rozwiązanie i wydaje się że najprościej będzie zastosować trawę elektrostatyczną i to dość długą. Tu masz np. 7 mm, czyli w skali 1:32 będzie nawet nawet idealnie, w kolorze zboża masz 12 mm czyli musiałbyś ewentualnie trochę to przystrzyc: https://allegro.pl/oferta/woodland-scenics-fs623-trawa-elektrostatyczna-jasn-10124628015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pawel11441 napisał:

Do trawy trzeba by mieć jeszcze sadzarkę elektrostatyczną, ale efekt może być najlepszy. 

Dokładnie ja takiej nie posiadam więc raczej odpada, aczkolwiek trawka fajna na pokosy :) Myślę że effekt takiej maty w skali 1:87 mi wystarczy, wiem że z realistyką ma ma mało wspólnego ale moim zdaniem nie najgorzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kamileq2006 napisał:

Dokładnie ja takiej nie posiadam więc raczej odpada, aczkolwiek trawka fajna na pokosy :) Myślę że effekt takiej maty w skali 1:87 mi wystarczy, wiem że z realistyką ma ma mało wspólnego ale moim zdaniem nie najgorzej

 

 Jak to mówią- potrzeba matką wynalazku. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...